شهید و شهادت
خانه / اسلایدشو / عملکرد او ایران را تبدیل به یک الگو برای لبنان کرد/ معیاری که وزیر لبنانی از ایران گرفت
عملکرد او ایران را تبدیل به یک الگو برای لبنان کرد/ معیاری که وزیر لبنانی از ایران گرفت

عملکرد او ایران را تبدیل به یک الگو برای لبنان کرد/ معیاری که وزیر لبنانی از ایران گرفت

سردار شهید حسن شاطری یا همان حسام خوشنویس، رئیس ستاد بازسازی ایران در لبنان از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بود که در امور مهندسی جنگ، راهسازی و جاده‎سازی در مناطق جنگی فعالیت داشت.

وی پس از جنگ تحمیلی نیز در افغانستان و سپس بعد از جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان، در جنوب این کشور مسئولیت هیئت ایرانی بازسازی جنوب لبنان را بر عهده داشت. نگاه پسر شهید شاطری را به پدرش را در ادامه بخوانید.

شهید شاطری در مبارزه با سلفی ها چگونه به شهادت رسیدند؟

شهید شاطری در تاریخ بیست و سوم بهمن ماه سال ۱۳۹۱ در حلب سوریه به شهادت رسیدند. ایشان پیش از این در لبنان بودند و پس از جنگ ۳۳ روزه جهت بازسازی و اقدامات اجرایی به لبنان اعزام شده بودند. پس از آغاز درگیری‎ها در جبهه سوریه، ایشان وارد سوریه شدند و در معرکه درگیری‎‎های سوریه به شهادت رسیدند. خبری که از نحوه شهادت ایشان به ما رسیده است، حضور ایشان در بطن درگیری‎ها و جنگ در سوریه بوده است.

ماموریت شهید شاطری در سوریه ماموریت سازندگی بود یا ماموریت نظامی؟

ایشان در زمان جنگ در لبنان در این‎باره این‎گونه اظهار می کردند که در حال حاضر جبهه جنگ ایران، لبنان است. ایشان همیشه می‎گفتند که این موشک‎‎هایی که در لبنان فرود می‎آید باید در ایران بنشیند! اما به سبب اینکه لبنان جبهه مقاومت و سنگر ایران است، در لبنان جنگ صورت گرفته است و به همین دلیل هم باید در این جبهه از لبنان دفاع کنیم.

ایشان بالاخره حدود ۳۲ سال زحمت می‎کشیدند که لبنان ساخته شود. درباره سوریه هم نظرشان همین بود. شهید شاطری معتقد بودند که ما باید برای بازسازی به سوریه و لبنان برویم و در ابتدای امر نیز با همین نیت وارد سوریه شدند. اما بعد‎ها نوع ماموریت ایشان در سوریه تغییر کرد. شرایط سوریه و تجربه ایشان در جریان جنگ تحمیلی ایران باعث شد که در میانه راه ایشان به حوزه‎‎های نظامی وارد شوند و ماموریتشان صبغه نظامی بگیرد.

با توجه به اینکه شما در کنار پدرتان در سوریه و لبنان حضور داشتید، زاویه دید شهید شاطری به بحث حضور نیرو‎های ایرانی در سوریه و ارتباط آن با نظریه صدور انقلاب اسلامی را چگونه می‎دیدید؟
بعد از شروع جنگ سوریه ایشان برای بازسازی اطراف حرم حضرت زینب (سلام الله علیها) که مردم آنجا را ترک کرده بودند، آمدند تا مردم به آن مناطق بازگردند و آن مناطق خالی از سکنه نباشد. کار‎هایی که ایشان در آن مناطق انجام می دادند کار‎های به ظاهر ساده‎ای بود که برای زندگی مردم و بازگشتن آن‎ها به منطقه لازم بود. به‎عنوان مثال ایشان در منطقه زینبیه پارکی درست کردند که مردم بتوانند از آن بهره ببرند.

در لبنان هم عمده کار ایشان در خصوص بازسازی در جنوب و مناطق همجوار پس از جنگ ۳۳ روزه بود. عمده کار ایشان این بود اما اولویت کار ایشان معرفی ایران بود. ایشان اعتقاد داشتند که لبنان مرکز و مرز ورود فرهنگ غرب به دنیای اسلام و خصوصا ایران است.

ایشان همواره می‎گفتند که ما باید کاری کنیم که ایران در لبنان الگو باشد تا در این تعامل و تقابل ایران به‎عنوان یک الگوی اسلامی معرفی شود. اکثر کار‎هایی که ایشان انجام می دادند نیز در ارتباط با این فکر ایشان بود. در این راستا کیفیت کار نیز مهم بود. ایشان تاکید داشتند کار‎هایی که در لبنان به نام ایران انجام می‎شود، به بهترین صورت باشد.

در حال حاضر پس از گذشت ۹ سال از حضور ایشان در سال ۲۰۰۶، کار‎هایی که به نام ایران و ایرانی انجام می‎شود، به نوعی یادآور کیفیت و الگوسازی است. وزیر راه لبنان هم در این‎باره در یکی از مصاحبه هایشان به این نکته اشاره کردند که نوع راه سازی ایران در لبنان، الگویی به ما داده است که ما با هر پیمانکار یا کشوری وارد کار شویم، این الگو را به‎عنوان معیار و میزان در نظر می‎گیریم.

ایشان را در این راه چقدر موفق ارزیابی می‎کنید؟
عملکرد ایشان به‎نظر من بسیار خوب بود. عملکرد ایشان تبدیل به یک الگو در لبنان شد. بسیاری از کشور‎ها مثل عربستان، امارات و… در لبنان برای بازسازی حضور داشتند. این کشور‎ها روی زمین کار نمی کردند و تنها از دولت پول دریافت می‎کردند.

اما شهید شاطری روی زمین کار می کرد و با این شیوه کار باعث شد که این کشور‎ها به نوعی رقابت بیفتند. همه جا نام ایران بود و این باعث شده بود که رقابت برای سازندگی و بازسازی لبنان بین کشور‎های مختلف جاری شود.

به گفته حجت‎الاسلام پناهیان خیلی مهم است که انسان به دست چه‎ کسی شهید شود. شهید شاطری به دست اشقی الاشقیا شهید شد. کسانی که اسم شمر و یزید را روی خودشان می گذارند، حاجی ما را شهید کردند. من به همه احترام می گذارم ولی فاصله‎ها زیاد است. بیایید این را باور کنیم. آقا یکی از نوادر کسانی که می توانست شما را، انقلاب را، امام را، به جهان معرفی کند از دست دادیم، به این سادگی جایش پر نمی شود! به امام زمان تسلیت می گویم کسی را که برای خدمت به شیعیان مظلوم مرز نداشت، از دست دادیم. به این سادگی جایش پر نمی شود مگر به عنایت شما.

سیاست شهید شاطری چه در سوریه و چه در لبنان، چه در حوزه امور اجرایی و بازسازی و چه حتی در اجرای امور فرهنگی بر این بود که این کار‎ها و پروژه‎ها به‎گونه‎ای انجام شود که محرومین از آن بیشترین بهره را ببرند.

به این نحو که اگر جاده‎ای در دست احداث بود، شهید شاطری مسیر آن را به‎گونه‎ای انتخاب می‎کردند که محرومین از آن استفاده بیشتری ببرند. این سرخط و محور اصلی فعالیت‎ها و سیاست‎‎های شهید بود.
منبع: هفته نامه پنجره

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.